Чи повернуться “листи щастя”?

Про їх повернення можуть свідчити: велика кількість встановлених камер та нещодавно оголошений владою столиці тендер на закупівлю обладнання, яке дозволить автоматично виявляти порушників ПДР. При цьому обіцяють, що коли ця система запрацює, з’явиться технічна можливість оформляти штрафи в автоматичному режимі.

Юристи, які спеціалізуються на захисті прав водіїв, кажуть, що це незаконно, так як не можна достовірно встановити, хто був за кермом. Проте, як тільки депутати приймуть закон, що усуває цю суперечність (його проект допрацьовується вже четвертий місяць), Київ може стати першим містом, де водіїв почнуть штрафувати, як-то кажуть «автоматом».

У Києві нові камери вже активно встановлюються: в центрі міста на жвавих перехрестях, на швидкісних дорогах у межах міста, мостах через Дніпро, але поки-що вони служать лише для спостереження за ситуацією в місті.

За повідомленням міської адміністрації, основні вимоги до другої черги обладнання набагато ширші: воно зможе не тільки визначити номер транспортного засобу, який перевищив швидкість або проїхав на заборонний сигнал світлофора (жовтий і червоний), як зараз, а й фіксувати проїзд перехрестя в невірному напрямку (де не дозволено поворот, розворот), рух по зустрічній смузі і смузі для громадського транспорту, паркування там, де воно заборонене: під відповідними знаками, ближче 10 м від перехресть, пішохідних переходів, місць виїзду із дворів, проведення ремонтних робіт, ближче 30 м від зупинок громадського транспорту. За все це передбачені штрафи від 255 до 510 грн.

Також система повинна виявляти транспорт, що розшукується, не тільки по держномерах, але і по кольору ТЗ, типу, що є нововведенням. Ймовірно, повноцінний запуск системи займе близько року, після чого в Києві почнеться розсилка “листів щастя”, якщо до цього часу вони стануть законними.

  

З цього приводу юристи наголшують, що поки “листи щастя” – поза правовим полем. Хоча внесена в 2015 році зміна до Адмінкодексу покладає відповідальність за порушення ПДР на власника транспортного засобу.

Конституційний суд визнав неконституційним це положення Адмінкодексу, так як має бути персональна відповідальність за порушення. Ще не розроблять механізм чіткого визначення порушника, про штрафи в автоматичному режимі не може бути й мови“, – наголошує адвокат Вадим Володарський.

Володимир Столітній, юрист, підтримує запропонований депутатами порядок визначення порушника: “Претензії пред’являються власнику транспортного засобу, але він має право доказово повідомити про те, хто насправді був за кермом. Для юрособи – це співробітник фірми, для фізособи – родич, знайомий. Але краще, якщо буде як у Німеччині, де камера знімає обличчя того, хто був за кермом у момент порушення. якщо його неможливо ідентифікувати – штрафу немає. Але таке обладнання набагато дорожче, ніж те, яке хочуть застосовувати в Україні“.

Коли ухвалять закон, неясно, так як У червні закон вдруге відправили на доопрацювання, тож, коли його приймуть – незрозуміло. Не поспішають – не безпричинно: законопроект не вирішує головного завдання – встановити винного в порушенні. Але… навіть якщо документ доопрацюють, шансів бути прийнятим у нього небагато: “Жодна політсила не візьме на себе відповідальність голосувати за такий непопулярний закон, щоб не втратити в рейтингу“.

Підписуйтесь на канал Киев Автомобильный у Viber/Telegram, читайте нас у Facebook  та Instagram, щоб першими дізнаватися про нові матеріали і ключові події дня.