Автоновини

Еквакуатор спричинив ДТП з письменницею: нові відомості

Про ДТП з евакуатором, в яку потрапила киянка Настя Мельниченко, чули вже напевне всі. 

Ну що, ось і я постраждала від евакуатора. Буквально.
Скосив мені всю ліву бочину, колесо пошкоджене. Машина не на…

Опубликовано Nastya Melnychenko Суббота, 15 августа 2020 г.

 

Українська дитяча письменниця, правозахисниця поширила пост-історію про дорожню пригоду, а саме про те, як евакуатор “скосив всю ліву бочину та пошкодив колесо”. Сам водій евакуатора зізнався, що винен у ДТП (це зафіксували у протоколі).

Далі Анастасія поширила ще одну публікацію, у якій чітко вказує,  що з нею особисто зв’язався сам начальник управління паркувальної інспекції Києва Дмитро Рахматуллін й пообіцяв взяти ситуацію під особистий контроль. Та на цьому справа не закінчилася. Через деякий час активістка розмістила нову публікацію про те,  що у роботі паркувальної інспекції “тіньові фінасові схеми і мутки з любімєйшими евакуаторами!”

Яки я вам цікавий скандал принесла! Тіньові фінасові схеми і мутки з любімєйшими евакуаторами!

🤯Виявляється, можна…

Опубликовано Nastya Melnychenko Четверг, 8 октября 2020 г.

 

Чому Анастасія так голосно про це заявила?

Бо страхова компанія нарахувала замалу суму коменсації, яка є в 4 рази нижчою за сплачені ремонтні роботи. А ще, Дмитро дав розпорядження своїй заступниці зв’язатися з постраждалою особою та повідомити, що компанія, якій належить евакуатор,  не співпрацює з КМДА, тому не є стороною конфліктної ситуації. 

Анастасія сказала, що “інспекція з паркування умила руки” і не зупинилася на досягнутому, бо почала шукати документи, фотодокази і, наче знайшла. Переглянувши офіційну сторінку інспекції з паркування у фейсбуці, письменниця знайшла фотографії цього ж евакуатора, який працював у КМДА…

У цій непростій ситуації ми вирішили розібратися, тому звернулися за офіційними відповідями до Дмитра Рахматулліна – начальника управління (інспекції) з паркування.

1) Ви самі вийшли на зв’язок з потерпілою стороною чи вона з Вами зв’язалися? Яким чином: соцмережі, телефон чи офіційний запит?

Є такий вислів — «жодна хороша справа не залишається безкарною». Так і вийшло в моєму випадку: побачив пост у Фейсбуці з незрозумілою ситуацією: на одному з маршрутів роботи Інспекції з паркування сталася ДТП; сам погодився з’ясувати, що відбулося, щоб у разі провини Інспекції прослідкувати, чи все було виконано за законом. Це була моя особиста ініціатива допомогти цій людині не залишитися сам на сам зі своєю проблемою.

2) Чому ви спочатку пообіцяли розібратися з питанням щодо ДТП, винуватцем якого був водій евакуатора, а потім відмовилися від своїх слів?

Не зовсім розумію коментаря: “відмовився від своїх слів”. Я обіцяв з’ясувати ситуацію: чи причетна Інспекція з паркування в цьому ДТП — не причетна. Процесу евакуації цього автомобіля не було. Інспектора з паркування під час ДТП поруч не було. Евакуатор не залучений у процесі евакуації з Інспекцією в цьому часовому проміжку на цьому маршруті. По суті, моя залученість у цей процес на цьому могла б і закінчитися. Але я повідомив даній особі, що простежу, щоб у результаті цього ДТП було врегульовано питання страхової компенсації. Що зі свого боку, знову ж таки, виконав.

Сталося звичайне ДТП між двома транспортними засобами, що й зареєстровано в Управлінні патрульної поліції. Далі працювали страхові компанії. Була нарахована сума компенсації, яка потерпілу сторону не влаштувала. Винних у цьому чомусь вирішили зробити Інспекцію з паркування або конкретно мене. Це ж абсурд!

Я не розумію, яким чином питання суми страхової компенсації в конкретному ДТП стосується Інспекції з паркування й мене особисто…

3) Як ви прокоментуєте те, що аналогічний евакуатор все ж використовують у паркувальній інспекції? Зовнішньо відрізняються лише номери, але навіть номер телефону той самий. 

Нині Інспекція з паркування оперує приблизно 60 евакуаторами й має договір з 8-ома компаніями. Кількість евакуаторів у Києві обмежена. Закуповувати велику кількість евакуаторів швидше за все недоцільно, тому що через 1–2 роки настане переломний момент, коли кількість евакуацій різко піде на спад — водії усвідомлять, що покарання не уникнути, й почнуть паркувати свої машини більш відповідально — без порушень правил паркування, які підлягають евакуації.

Загалом використовується три типи евакуаторів. Кожна компанія використовує своє брендування. Для нас неважливий номер евакуатора і його бренд. Усі суб’єкти господарювання незалежно від прав власності рівні під час виконання взятих на себе зобов’язань. Якщо компанія вивела на роботу будь-який евакуатор — вона відповідає як за сам евакуатор, так і за вантаж, який вона перевозить.

В Інспекції з паркування немає повноважень перевіряти, як саме веде господарську діяльність суб’єкт будь-якої форми власності (комунальне підприємство або приватна компанія). Ми оперуємо лише кількістю рухомого складу, яку може надати компанія. 

Цілком можливо, що компанії беруть евакуатори в оренду один у одного або продають один одному техніку. Договором це не забороняється. Але повторюся ще раз, що в момент скоєння ДТП, конкретний евакуатор не перебував у роботі з Інспекцією з паркування. Яка точна кількість евакуаторів у тій чи іншій компанії — ми не знаємо. У зв’язку з недостатньою чисельністю Інспекції з паркування ми формуємо кількість евакуаторів на кожний наступний день залежно від кількості наявних інспекторів, які працюють на вулиці.

Зазвичай в одній зміні працює приблизно 10 інспекторів на вулиці в кожну зміну. Ураховуючи, що інспектор може ефективно працювати з п’ятьма евакуаторами, то виходить близько 50 евакуаторів у зміну. На другій зміні інші 10 інспекторів і частково ті ж евакуатори з урахуванням перезмінок тощо. Цілком допускаю, що в деякий із днів евакуатор працював за субпідрядом через договір із компанією, з якою в нас підписано договір. Але, повертаючись до теми — відбулося ДТП без участі Інспекції з паркування. Які питання конкретно до Інспекції з паркування? Якщо питання стосується потерпілої сторони щодо її незгоди до нарахованої страховиками суми відшкодування, то до чого тут Інспекція з паркування?

4)  Які вимоги ставить інспекція з паркування перед евакуаторами? 

Нас цікавить дотримання лише тих пунктів, які вказані в нашій публічній оферті:

  • Реєстрація перевізника як юридичної особи відповідно до чинного законодавства України.
  • Наявність у перевізника евакуаторів, що можуть здійснювати перевезення транспортних засобів до п’яти тон у спосіб, що виключає можливість механічного пошкодження транспортного засобу при його завантаженні/розвантаженні та перевезенні.
  • Наявність у перевізника договору обов’язкового страхування цивільної відповідальності.
  • Наявність у перевізника договору страхування відповідальності перевізника.
  • Забезпечення проведення необхідних заходів щодо технічного контролю стану евакуатору, в тому числі устаткування для завантаження/розвантаження транспортного засобу стану, а також медичного огляду працівників.
  • Забезпечення застосування евакуаторів у режимі 24/7.
  • Наявність у перевізника цілодобової диспетчерської служби для координації робіт із застосування евакуаторів.

Усі інші вимоги, які можуть бути пред’явлені, можуть бути розглянуті як втручання в господарську діяльність підприємства (чи комунальне, чи приватне). Не готовий прокоментувати щодо заміни номера або передачі згаданого евакуатора в оренду від однієї компанії іншою. Ні перше, ні друге не забороняється. Якщо цей же евакуатор і був залучений у роботі Інспекції з паркування в більш ранні періоди, то це могло бути тільки в рамках чинного договору з конкретною компанією. А як саме були оформлені відносини між суб’єктами господарської діяльності, цю інформацію можуть перевірити лише відповідні органи.

5) Чи маєте ви підписаний договір з «Експрес-Т», чи співпрацювали з цією компанією?

Саме із компанією «Експрес-Т» договірних відносин немає.

6)  З якими компаніями, що займаються евакуацією, складено договір?

Перелік всіх компаній, з якими у Інспекції з паркування підписані договори, викладений у відкритих джерелах. Нині договори укладені з наступними компаніями:

  1. ТОВ «Евакуатор Сервіс» від 22.11.2019 № 41/11-2019;
  2. КП «Київтранспарксервіс» від 28.11.2019 № 42/11-2019 ;
  3. КП «Центр організації дорожнього руху» від 28.11.2019 № 44/11-2019;
  4. ТОВ «ЕКСПЕДИЦІЯ 777» від 11.01.2020 № 11/01/2019-Т-1;
  5. ТОВ «Паркінг Україна» від 22.01.2020 № 01/01-2020-тр;
  6. ТОВ «УКРТРАНСКОНТРАКТ» від 22.06.2020 № 02-06/20;
  7. «АЛГА ТРАНС» від 22.06.2020 № 04-06/20;
  8.  ТОВ «АВТОСОС-СЕРВІС» від 22.06.2020 № 03-06/20.

7)  У ЗМІ можна знайти інформацію, що евакуатори кидали, дряпали, ламали бампери, били скло. Підкажіть, як вирішувалися ці питання? Чи повною мірою компенсували витрати власникам авто?

Обов’язковою вимогою роботи будь-якого евакуатора з Інспекцією з паркування є наявність спеціальної страховки — договору страхування відповідальності перевізника. Це страховка якраз і стосується випадків пошкодження авто (вантажу) під час перевезення. Такі відносини, це конкретна справа між самим перевізником і постраждалою стороною.

Водночас Управління патрульної поліції фіксує такі звернення і видає постраждалій стороні відповідний документ, який може бути пред’явлений у страхову компанію перевізника для нарахування страхового відшкодування. Я знаю, що такі звернення мають місце бути й патрульна поліція регулярно приїжджає на штрафмайданчик для оформлення таких випадків. Відстеження детальної інформації щодо сум компенсації у функціонал Інспекції з паркування не входить.

8)  Розкажіть нам про спеціальну страховку, про яку пишуть в соцмережах. Як вона правильно називається, що і в яких розмірах компенсує в разі пошкоджень при перевезенні.

Будь-який вантаж, що перевозиться іншими перевізниками, підлягає обов’язковому страхуванню. Умови такого страхування є предметом договірних відносин між страховою компанією й суб’єктами господарської діяльності. Інспекція з паркування може побачити тільки Страховий поліс, який є обов’язковою умовою, щоб евакуатор міг бути залучений до процесу роботи. Своєчасне оновлення такого Страхового поліса є відповідальністю перевізника.

9) На якій стадії зона відповідальності за автомобіль переходить до компетенції підрядної організації по евакуації?

Перед завантаженням автомобіля-порушника Інспекторами з паркування проводиться фотофіксація як самого порушення, так і стан автомобіля з усіх боків. Складається Акт огляду транспортного засобу тимчасового утримання, у якому додатково фіксується візуальний стан автомобіля. Далі автомобіль завантажується на евакуатор і робиться ще одне фото – авто на евакуаторі. Акт передається водію евакуатора для проходження на штрафмайданчик.

У момент, коли оператор евакуатора починає завантаження автомобіля на борт евакуатора, закінчується відповідальність Інспектора з паркування за автомобіль. Настає відповідальність перевізника аж до вивантаження авто на штрафмайданчик. Коли автомобіль потрапляє на штрафмайданчик, співробітники ГУНП (Головне Управління Національної Поліції) проводять огляд транспортного засобу на предмет можливих пошкоджень. Якщо такі мають місце бути, то додатково робляться відмітки в Акті огляду транспортного засобу тимчасового затримання. По суті, інспектор з паркування ніяким чином не може пошкодити автомобіль порушника.

Пошкодження можливі тільки під час вантажно-розвантажувальних операцій або транспортуванні. Саме для цього до компаній, які беруть участь в евакуації, пред’являються додаткові вимоги за розширеним страхуванням. Але впливати на оцінку збитку або на страхові суми відшкодування Інспекція з паркування ніяк не може. До  того ж, бувають випадки, коли водії-порушники намагаються перекласти компенсацію за вже наявні пошкодження на рахунок евакуаційних компаній. Статистика успішності таких випадків нам невідома.

10)  Як можна зв’язатися з інспекцією з паркування у разі виникнення конфліктних чи спірних питань? Нам вдалося знайти сторінку інспекції у фейсбуці , але вона тривалий час не оновлюється й не поповнюється публікаціями. Також змогли знайти Facebook та Telegram-бот “Київ Паркувальний”, але це скоріш за все неофіційний канал зв’язку. Куди звертатися?

Нині Інспекція з паркування працює в складі Департаменту транспортної інфраструктури КМДА й підлегла профільному заступнику мера з транспорту. Отже, звертатися можна безпосередньо до Департаменту транспортної інфраструктури КМДА. Згідно збудованої вертикалі ми розглядаємо і відпрацьовуємо всі звернення, які до нас надходять офіційними каналами. Для оптимізації обробки звернень із соціальних мереж ми також відпрацьовуємо звернення, які надходять через Telegram-бот «Київ паркувальний». Але прийняти до відпрацювання весь обсяг інформації, що надходить із соціальних мереж – фізично неможливо. Ми відповідаємо за свою частину роботи. Але крім самої Інспекції з паркування ще залучені співробітники Головного управління Національної поліції, співробітники компаній, що займаються евакуацією (як комунальні, так і приватні). Отже, інспекція з паркування повною мірою відповідає за свою частину роботи у рамках наявних ресурсів та робить це цілком успішно.

Отже, ми перечитали всі дописи Насті, отримали коментарі від Інспеції з паркування, поспілкувалися з експертами зі страхування і зробили ось які висновки.

  1. ДТП таки було, і ми вважаємо, що винен водій евакуатора. Але крапку в цьому питанні повинен поставити суд.
  2. В Інспекції з паркування немає своїх евакуаторів. Усі евакуатори, які співпрацюють з інспекцією, належать стороннім компаніям (комунальним та приватним).
  3. Номери телефонів на евакуаторах не належать КМДА. Це номери телефонів компаній перевізників.
  4. ЗМІ зацікавилися цією історією, так як один з учасників ДТП – евакуатор, до якого неоднозначне ставлення в київських водіїв. Ця тема вже стала дуже популярною й викликала ажіотаж в колі ворогів евакуації за неправильне паркування.
  5. Це просто ДТП, де суд повинен винести своє рішення і визначити винуватця. 
  6. Після того як суд визначить винуватця – страхова компанія винуватця зобов’язана компенсувати потерпілому витрати в рамках чинного законодавства.

Будьте відповідальними під час паркування вашого автомобіля – це єдиний засіб уникнути безлічі ризиків, пов’язаних із контролем за дотриманням як правил паркування, так і ПДР у цілому.

А якщо і стався страховий випадок, то не потрібно звинувачувати всіх навколо й намагатися перекласти відповідальність на сторону, яка виявила бажання вам допомогти.

Підписуйтесь на канал "Київ Автомобільний" у Viber/Telegram, читайте нас у Facebook  та Instagram, щоб першими дізнаватися про нові матеріали і ключові події дня.

***

Автоцивілка онлайн