Електромобіль та морози

Електромобілі повільно, але неминуче розбавляють український автопарк. Всюди з’являються зарядні станції, паркомісця фарбують в зелений та все більше автомобілістів задумуються про покупку. Та як електрокар поводить себе взимку? Чи сідає батарея швидше? Чи працюють зарядки при морозі в -10°C? Розберемося на прикладі JAC iEV7S.

В електромобілях, як і в мобільних телефонах використовуються літій-іонні акумулятори. При низьких температурах такі акумулятори витрачають більше заряду, тому батарея розряджається швидше. Електроліт густіє та електрохімічні процеси в батареї протікають повільніше. Погана провідність електроліту збільшує внутрішній опір батареї, який видає набагато менше енергії на виході. Але хороші батареї можуть працювати й при температурі -50°C.

Електромобіль сильно залежить від роботи акумулятора, який своєю чергою витрачає багато енергії, щоб впоратися з погодними умовами. Більше навантаження – менший запас ходу. Потрібно постійно підтримувати температурний баланс акумулятора. Для цього використовуються охолоджувачі та підігрівачі батарей.

Розглянемо на прикладі електрокару JAC iEV7S – одного з найбільш доступних електричних кросоверів в Україні з запасом ходу в 300 кілометрів. Потужність електродвигуна – 85 кіловатів. Це приблизно 115 кінських сил. Живиться JAC від літієвої акумуляторної батареї Samsung, оснащена рідинним охолодженням і підігрівом, її місткість – 40 кВт/годин. На батарею є гарантія на 8 років або 150 тис.км пробігу. За цей час деградація має бути не більше 80%.

Під час гальмування спрацьовує система рекуперації – це коли акумулятор заряджає батарею від сповільнення. Вона працює при зниженні швидкості на 70-90 км/год. Посилити рекуперацію і економити заряд можна в режимі еко.

При температурі -10°C у стилі активного водіння авто проходить 160-170 кілометрів, використовуючи підігрів сидінь та пічку. Якщо увімкнути економічний режим, рухатися з мінімальними прискореннями й помірною роботою пічки, можна розтягнути запас ходу при мінусовій температурі ще на 25-35 кілометрів.

Рекомендації щодо поводження з електромобілями у холодний період

Технічний огляд перед морозами

Особливу увагу слід приділити стану коліс. Через поганий протектор збільшується зусилля гальмівної системи, яка споживає більше енергії. Якщо в шинах недостатній тиск, це призводить до обваження автомобіля та під час руху теж буде витрачатися більше енергії.

Правильний вибір місця зберігання автомобіля

Електрокар повинен стояти в опалювальному гаражі, де підтримується стабільна температура. Якщо в приміщенні тепло, то АКБ розряджається не так швидко. Для зарядки авто в гаражі потрібно менше часу, що дозволить знизити витрати на електроенергію.

Рух на низьких швидкостях

Якщо в функціонал вашого електрокара додані енергоощадні режими, то краще використовувати їх частіше.

Функція рекуперації енергії для економії

Фрикційні гальма витрачають енергію. Взимку рекомендується використовувати рекуперативне гальмування. Автомобіль буде уповільнювати свій хід без використання гальм. Багато власників електрокарів відзначають, що рекуперативне гальмування дозволяє зберегти до 10-15% заряду АКБ.

Регулярна підзарядка

Взимку акумулятор не тільки швидше розряджається, але і повільніше відновлює заряд. На повну зарядку АКБ в умовах низьких температур піде більше часу, ніж влітку. Власникам електрокарів необхідно використовувати будь-яку можливість і підключати машину до мережі навіть в тому випадку, якщо заряду в ній вистачає.

Україна, як і решта світу, рухається у сторону екологічних технологій. Парк електромобілів в Україні перевищує 55 тисяч одиниць і ринок ще далекий від насичення. З «екзотики вихідного дня» електрокар перетворюється на «щоденного супутника». Сьогодні покупці електромобілів вже обирають їх як практичних та надійних  помічників. Тому на перший план разом із вигідною ціною виходять потреби в якісному та швидкому обслуговуванні, які повною мірою може забезпечити лише офіційний представник бренду в Україні”, – розповідає Олексій Бєлашов, виконавчий директор “ДЖАК УКРАЇНА”.

ДЖАК УКРАЇНА – офіційний дистриб’ютор автомобілів бренду JAC в Україні. Дилерська мережа компанії представлена в усіх регіонах України, що дозволяє надавати клієнтам повний комплекс послуг з продажу та сервісного обслуговування автомобілів JAC на високому рівні з дотриманням всіх стандартів виробника, відповідаючи очікуванням клієнтів.

Підписуйтесь на канал "Київ Автомобільний" у Viber/Telegram, читайте нас у Facebook  та Instagram, щоб першими дізнаватися про нові матеріали і ключові події дня.

***

Автоцивілка онлайн