Автоновини

Водіїв хочуть залишить без імпортного бензину?

Член правління «Укрнафти» Олег Гез закликав уряд розглянути можливість введення захисних заходів для українських НПЗ, зокрема Кременчуцького. Адже з російськими та білоруськими постачальниками, які мають доступ до більш дешевої нафти, той боротися просто не може.

До того ж урядовий комітет схвалив проект постанови, який змінить порядок розрахунку стартової ціни нафти на аукціонах «Укрнафти». По-суті, Кабмін готується відв’язати вартість української нафти від митної ціни – повідомляє МІНПРОМ.

А це означає…

Як розповіли учасники паливного ринку, тема обмеження імпорту нафтопродуктів вперше була ініційована українськими НПЗ ще в 2011 р, і є нічим іншим, як спробою монополізувати ринок одним гравцем. А ідея ввести «загороджувальні» мита і скасувати прив’язку цін української нафти до світових – це ланки одного ланцюга. Яку плете фактичний власник Кременчуцького НПЗ і фактичний куратор «Укрнафти» – тобто Ігор Коломойський.

«У 2017 році Кременчуцький НПЗ, який фактично контролюється групою «Приват», наростив випуск бензинів А-92 і А-95 за рахунок збільшення завантаження потужностей азербайджанською нафтою. На ринку бензинів, споживання яких скорочується третій рік, додаткові обсяги можуть бути не затребувані. Побоюючись відсутності попиту на свою продукцію, група «Приват» ініціює «загороджувальні» мита. І шанси їх прийняття, знаючи «приватівців», досить великі. На мою думку, це не торкнеться дизеля і скрапленого газу, так як ці позиції Кременчуцький НПЗ збуває без проблем – споживання зростає (особливо ЗВГ)» – висловився виконавчий директор UPK Group Олександр Кірімов.

Інший варіант – все зводиться не до заводу в Кременчуці і збуту ним бензину, а до спроб виправдати і закріпити підвищені ціни на паливо, що отримують від переробки української нафти.

«Будь-який український виробник формує відпускні ціни виходячи не з вартості сировини, виробничих витрат і прибутку, а від так званого «імпортного паритету». Тобто, вартість повинна бути не нижча, ніж на аналогічну продукцію, завезену з імпорту», – зазначив паливний експерт Леонід Косянчук.

Як це відіб’ється на цінах

Якими б не були реальні причини даної ініціативи, експерти сходяться в одному: якщо в 2011 році ринок просто «прощупували» на предмет введення «загороджувальних» мит, то зараз великі шанси реальних дій, які позначаться не тільки на всьому українському паливному ринку, але і на споживачах. А в разі реалізації даної ініціативи, імпортне паливо виросте в ціні пропорційно «загороджувальному» миту.

«Будь-яка мито або квота буде перекладена на кінцевого покупця. У ціні на заправці це означатиме додаткові близько 3 грн/л або близько 10% від поточних цін. Тим часом, українські НПЗ і так знаходяться в непоганій ситуації, оскільки ціни на імпортні нафтопродукти досить високі, відповідно вони мають можливість продавати свою продукцію за дуже хорошими для себе цінами. Але, як бачимо, вони хочуть збільшити свій заробіток ще», – зауважує директор Консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн.

Дійсно, кременчуцький бензин досить високої якості і може конкурувати з польським, литовським та білоруським паливом. Тільки «загороджувальне» мито звузить діапазон вибору для споживача, що навряд чи сприйметься позитивно, кажуть експерти.

З одного боку, ринок втратить свою головну перевагу – диверсифіковану систему, яка на сьогодні страхує його від можливих проблем із поставками на окремих напрямках. А з іншого, високі ціни на бензин стимулюють перехід водіїв на ГБО, що призведе до ще більшого зростання споживання автогазу.

Підписуйтесь на канал Киев Автомобильный у Viber/Telegram, читайте нас у Facebook  та Instagram, щоб першими дізнаватися про нові матеріали і ключові події дня.