37 тис. грн. – компенсація водію за ДТП через яму на дорозі

Випадків, коли водіям, котрі потрапили в ДТП через ями на дорозі, вдається довести свою невинуватість, стає все більше, особливо взимку, коли асфальт руйнується від опадів і холоду – повідомляють Вести. У грудні 2017 року, згідно з постановою Святошинського районного суду, водій BMW уникнув штрафу в розмірі 340 грн. і позбавлення прав строком до 12 місяців. Таке покарання передбачала стаття, згідно з якою автомобіліст зробив ДТП, не передбачивши проблеми на дорозі. Експертиза встановила, що на місці аварії виявлено дефект дорожнього покриття (вибоїна розміром 30 на 30 см і глибиною 4 см). Огорож і сигнальних об’єктів на місці не було. «У зв’язку з тим, що відповідальність за стан доріг несем«Київавтодор», їх неналежний стан свідчить про те, що водій не порушував правила дорожнього руху», – йдеться в рішенні суду.

У Подільському суді водія Audi, який потрапив в ДТП, визнали невинуватим через те, що він потрапив в яму на вул. Білицькій. Суд визнав винним в аварії Подільське ДЕУ. А в Солом’янському суді киянину вдалося довести свою невинуватість в аварії на вул. Металістів, де його Volkswagen отримав механічні пошкодження в ямі. У Дарницькому суді місцевому жителю також вдалося довести, що винен в аварії на вул. Тростянецькій не він, а місцеве ДЕУ, що не закидало яму.

І рахунок подібних випадків, судячи з Реєстру судових рішень, вже пішов на десятки.

Латають ями за годину

Як пояснив «Вістям» юрист Володимир Караваєв, подібні справи в Києві стали вигравати все частіше, оскільки водії навчилися боротися за свої права. «Водіям вдається довести вину шляховиків, завдяки фото- і відеофіксації. Також допомагають незалежні експерти-автотехніки, яких бажано оперативно викликати на місце ДТП», – сказав Караваєв.

Юрист Вадим Володарський, проте, зазначає, що спробувати відсудити гроші у шляховиків – справа ризикована. «Поліція, приїжджаючи на місце ДТП, в більшості випадків фіксує вину водія за статтею «Порушення правил дорожнього руху». Це штраф або позбавлення прав. Потім в суді потрібно довести, що винні саме дорожники. А ті, навпаки, намагаються довести, що водій був неуважний, не стежив за обстановкою на дорозі тощо», – каже Володарський.

При цьому є випадки, коли страхові компанії замість виплати компенсації своєму клієнтові намагаються відсудити гроші у шляховиків. Так, нещодавно був випадок, коли водій Range Rover звернувся в свою страхову компанію, після того як наїхав на вибоїну і отримав пошкодження на кілька тисяч доларів. Страховики, в свою чергу, подали в суд на шляховиків з вимогою відшкодувати збитки своєму клієнтові і виграли справу.

Звалюють на виконробів

Щоб відсудити у дорожніх служб гроші, потрібно витратити багато часу, але і виграти в суді можна чимало. Так, водій Volkswagen Passat більше року судився зі Службою автодоріг Київської області, вимагаючи відшкодувати йому 6,5 тис. грн матеріальної шкоди і 5,5 тис. грн моральної. А власнику автомобіля Honda Accord вдалося виграти у ДЕУ Святошинського району 37 тис. грн.

Втім, довести винність дорожників – півсправи. Часто справи у судах затягують або звалюють провину на працівників. Наприклад, згідно з постановою Дарницького райсуду, виконроба Дарницького ДЕУ звинувачували в порушенні правил і стандартів утримання автодоріг, що призвело до загрози виникнення ДТП. Проте суд встановив, що немає ніяких даних про те, що в компетенції виконроба знаходиться питання дотримання правил, норм і стандартів забезпечення дорожнього руху. За словами Караваєва, це буденна практика.

«Судову тяжбу намагаються максимально затягнути, перекладаючи відповідальність, наприклад, на виконробів. Потім дуже складно довести, що саме він винен в тому, що на дорозі з’явилася вибоїна. Бувають випадки, коли у ШЕУ також намагаються дуже швидко замітати за собою сліди. Так, яму на місці ДТП можуть залатати протягом години, швидко встановити там попереджувальний знак, а потім це все зафіксувати».

Підписуйтесь на канал Киев Автомобильный у Viber/Telegram, читайте нас у Facebook  та Instagram, щоб першими дізнаватися про нові матеріали і ключові події дня.