Хто винен та що робити із самокатами та велосипедами на тротуарах?

«У нас в країні назріває величезна проблема, яку ми всі з вами бачимо щодня – така, яку якщо кожен з нас сьогодні проігнорує,  то завтра нас накриє хвилею інвалідизованих, травмованих та загиблих молодих людей. Це питання мікромобільного транспорту на наших дорогах. Кожен з вас щодня бачить цих людей довкола та бачить новини про зіткнення з мікромобільним транспортом або його ще називають транспорті персонального користування. Все більше зіткнень, травм та смертей, шокуючих сюжетів у новинах, хвиль обурень у соцмережах.

У мене є авомобіль – і я не відчуваю себе у безпеці поруч із ними на дорозі, бо я не знаю чого від них очікувати, у мене є велосипед та самокат, та автомобільний стаж більш ніж 10 років постійного кермування та проходження різноманітних додаткових курсів з водійської майстерності  – і я не відчуваю себе у безпеці поруч з автомобілями на дорозі, коли я на двох колесах, і у мене є дитина, з якою я сьогодні не відчуваю безпеки на тротуарі, де також їздять користувачі легкого персонального транспорту. Хто з вас відчуває те ж саме?» –  так розпочала презентацію Всеукраїнської кампанії #Love30Ukraine Ольга Дробишева, організаторка цього проєкту та голова ГО «Traffic Challenge».

Ми злимося на велосипелистів, які порушують ПДР та їздять по тротуарах, адже по тротуарах на велосипедах мають право їздити лише діти  до 7 років. А дітям з 7 до 14 років де їздити?! І чи готові ви відпустити вашу дитину у 14 років на велосипеді ну або самокаті –  у смугу до автомобілів?!    Автомобілісти лютують на велосипедистів, самокатників та моноколесників, які, не знаючи ПДР, коять на дорозі казна що. А де ж їм їздити?!!!

Traffic Challenge приєднується до всесвітнього руху Love30 , ініційованого Організацією Об’єднаних Націй, яка  сьогодні закликає уряди усього світу стати на захист: користувачів мікромобільного транспорту, пішоходів, маломобільних верств населення.

І задля того, щоб якомога більше молоді в Україні залучити до цього руху, об’єднати активну громадськість та продемонструвати усьому світу, що Україна підтримує глобальні цінності,  Traffic Challenge запускає Всеукраїнську кампанію #Love30Ukraine, яка складається з трьох частин:

Перша частина кампанії #Love30Ukraine –  це Загальнонаціональний вебінар з безпеки дорожнього руху на тему «Швидкість руху в населених пунктах», який пройде 20 травня 2021 року о 17:00. На ньому розкажуть: який удар при 50 км/годину отримує людина,і яка ймовірність вижити збитому пішоходу при швидкості менше та більше 50 км/год, також розкажуть про фізико-фізіологічні особливості трас: наприклад, «лосиний тест»  або коли вже треба збивати, та про тунельний зір, а ще  чому веселий двоколісний вершник, що їде по тротуару зі швидкістю 25 км/год – терорист-смертник. Участь у вебінарі – безкоштовна.

 

Друга частина кампанії #Love30Ukraine – це  Всеукраїнське опитування щодо   користування засобами мікромобільності. Воно триватиме місяць  – 19 травня -19 червня 2021 р. І дозволить усім максимально чітко зрозуміти «масштаб проблеми» з мікромобільними вершниками: скільки людей в Україні, якого віку, на якому транспорті, де та як пересуваються, де вчили ПДР, як захищають себе та чи почуваються взагалі захищеними. Це сприятиме і громадськосьті, і державному сектору  більш ґрунтовно  планувати подальші кроки у протидії смертності та травматизму на дорогах.  Участь у опитуванні можуть взяти всі бажаючі українці від 7 років та з будь-якого місця проживання. Презентація результатів очікується у червні. Для участі у опитуванні перейдіть за посиланням: https://forms.gle/PM6wjKyLrE8Y6opb8.

Третя частина кампанії #Love30Ukraine – Всеукраїнський челендж #Love30Ukraine з впровадження ініціатив, що поліпшують дорожню безпеку. Проходитиме з 19 до 31 травня 2021 року. Мета челенджу долучити молодь України до  всесвітнього руху Love30. Брати участь можуть усі бажаючі віком від 14 років.  Призи – це два самокати: один – для учасників з Фейсбуку, другий  – для учасників з Інстаграму. Можна брати участь і там і там. Учасникам треба зробити: лайкнути та поширити публікацію, написати коментар: «Беру участь у #Love30Ukraine», зробити публікацію з хештегами #Love30Ukraine #Love30 про те, як вони самі або з друзями, родичами, колегами чи сусідами боретеся за безпеку на дорозі з фото або відео на підтвердження цих дій. Переможця буде визначено рандомно 1 червня у прямому ефірі.

Та аби домогтися максимально швидкого результату, треба щоб злагоджено діяли і громадськість, і державні органи влади. Про те, що робиться у державному секторі висловилися запрошені гості .

Заступник начальника відділу зв’язків з громадськістю Патрульної поліції Олександр Коцар розповів про щоденну роботу поліції та плани щодо поліпшення безпеки руху:   «Якщо обговорювати питання порушень правил дорожнього руху у сфері швидкісного режиму, то на сьогодні на території України розташовано 49 камер автофіксації, які фіксують правопорушення, та у 2021 році планується встановлення 220 таких камер. Окрім цього ми працюємо з майбутніми водіями у автошколах». Окрім цього він додав, що з 2016 року ефективно працює проєкт по роботі зі школярами – «Шкільний офіцер поліції», у якому задіяний 201 шкільний офіцер поліції.

Для того, аби зробити ситуацію з мікромобільним транспортом більш впорядкованою, було ініційовано вже 2 законопроєкти. Чому вони досі не прийняті та є ймовірність, що не будуть взагалі висунуті на подальше голосування розповіла Анна Зарудна, керівниця офісу депутата Верховної ради та співавторка цих законів: «Немає єдності та немає підтримки. Народні депутати не готові брати на себе відповідальність за те, аби після прийняття у нас на дорогах з’явилися засоби мікромобільності. Спільнота мікромобільного транспорту поділилася між собою у ставленні до цього. Велоспільнота у деякій мірі не готова ділитися велодоріжками.»

Вадим Ігнатов з Української асоціації учасників ринку електромобілів, який є ініціатором законів щодо врегулювання користування засобами мікромобільності розповів, що найближчими днями готується презентація ще одного третього законопроекту, який враховує найкращий досвід країн Європейського Союзу та зокрема сусідньої Польші, у якій лише саме у ці дні приймається відповідний закон.  Також він окреслив основні тези цього закону, які мають бути покладені у майбутнє законодавство України: «Обмеження швидкості для усього персонального транспорту 20 км/год. Він має переміщатися по велодоріжках або відокремлених смугах, або якщо їх немає, то по краю проїзної частини, де існує обмеження руху до 30 км/год.   #Love30 – у дії. Не всі норми можуть бути позичені. Треба поставити питання, чи готові ми, наприклад збільшити кількість вулиць, рух на яких обмежений в рамках 30 км/год, для того щоб по ним могли рухатися самокати або моноколеса?».

Думку спільноти автомобілістів щодо питання мікромобільності озвучив Олексій Мкртчян, засновник Київ Автомобільний: «Автомобілісти достатньо негативно ставляться до мікромобілістів. На дорозі з’являються мікромобілісти, з яких нічого взяти: поліція їм нічого не може зробити, у межах закону вони ніяк не врегульовані. Напевно, немає такого автомобіліста в Україні, який би не хотів, щоб у рамках закону це було врегульовано. Ми змогли розділити пішоходів та автомобілістів. Якщо з’явиться окрема смуга для велосипедистів, мікромобілістів, тобто по максимуму відокремити – це прохання до влади.»

Ольга Дробишева також презентувала і громадську думку щодо безпеки на дорозі – у вигляді опитування 555 шкіл, яке було проведене громадською організацією Traffic Challenge у цьому році. І ось  хочуть школи задля забезпечення безпеки своїх учнів:

40% шкіл хочуть майданчик для занять з безпеки на дорозі, 17% хотіли б отримати навчальні матеріали, 16% шкіл хотіли б отримати світловідбивачі для усіх учнів, а ще 15% шкіл – комплекти жилетів, 10% – тобто кожна десята школа хоче велопарковку. Загалом 17% шкіл бажають втілити різноманітні вело-новації (придбати велосипеди, зробити велопарковки, велодоріжки біля шкіл, веломайданчики та велодроми). І 34% шкіл – хочуть отримати різні світловідбиваючі матеріали (   стікери на одяг та інфраструктуру , брелоки, браслети, жилети , світловідбиваюча розмітка та знаки).

Проєкти  громадської організації Traffic Challenge втілюються за підтримки Міністерства охорони здоров’я України та Національної поліції України.

Генеральні партнери Хештег-Марафону – Grawe Ukraine та Winner Group Ukraine.

Призовий партнер: Shell

Інформаційні партнери проєкту: «Авторадіо», «Київ Автомобільний», «Соцпортал», «МамаWOW» та «Folga».

Підписуйтесь на канал "Київ Автомобільний" у Viber/Telegram, читайте нас у Facebook  та Instagram, щоб першими дізнаватися про нові матеріали і ключові події дня.

***

Автоцивілка онлайн