Чи помічали ви, що робить автомобільні фільми автомобільними? Ні в якому разі не тільки наявність в них «чотириколісних друзів» – цього добра в кожному серіалі повно. Фільм стає «автомобільним» тоді, коли автомобілі розкривають в них свої яскраві якості – в основному, звичайно, спортивні. Тому ми і називаємо автомобільними і «Форсаж», і «Таксі»…
Але одних лише спідометрів, що зашкалюють для справжнього вау-ефекту мало. Потрібні сильні реальні історії, бездоганна операторська та режисерська робота, гідний акторський склад. Тоді виходять легендарні фільми, які люди, уражені вірусом автомобілізму, переглядають знову і знову.
- Гран-Прі (1966)
У кінострічці «Гран-Прі», 1966 роки (також відома під назвою «Великий Приз») химерним чином сплелися воєдино романтика, кінохроніка і неймовірні для того часу натурні зйомки – тоді, на щастя (чи на жаль), GoPro ще не винайшли.
В основі твору доля реальних персонажів, справжні імена яких знайомі більшості шанувальників Формули-1. Найвища якість картини підтверджується трьома статуетками 39-ої кінопремії «Оскар» (категорії «Кращий звук», «Кращі звукові ефекти» і «Кращий відеомонтаж») і любов автомобільних фанатів по всьому світу.
- Ле-Ман (1971)
Кінокартина «Ле-Ман», що з’явилася в 1971 році, розповідає про іншу грань автоспорту – однойменний 24-годинний марафон.
І хоча є інші фільми, присвячені цій темі (згадати хоча б «Мішель Вальян: Жага швидкості»), «Ле-Ман» вигідно відрізняється від них: мало того, що головні ролі виконують легендарні Стів Маккуїн і спортпрототип Porsche – картинка і боротьба на трасі передані максимально реалістично, так як більша частина зйомок проходила під час реального леманівського вікенду на трасі Сарте в 1970 році. Аварії спорткарів, психологічна напруга – все це є в надлишку. Спойлер: Енцо Феррарі співпрацювати з творцями фільму відмовився. Що, втім, не зробило «Ле-Ман» гірше.
- Гонка (2013)
Так вже виходить, що в автомобільних фільмах в основному екранізується епоха шістдесятих-сімдесятих років – золоті часи, коли, як казав Джекі Стюарт, «гонки були небезпечними, а секс – безпечним».
Одна з останніх подібних картин – видатний фільм «Гонка» Рона Ховарда, прем’єра якого відбулася в 2013 році. Незважаючи на те, що на догоду саспенсу і художній драматургії реальне протистояння Нікі Лауди і Джеймса Ханта було прикрашено, картина зібрала безліч позитивних відгуків по всьому світу. Деякі критики вважають, що це найкращий фільм у кар’єрі оскароносного режисера. Ми ж вважаємо, що фільм чудово передає настрій і дух тієї епохи, а головне – тримає в напрузі до самого кінця і просочений неймовірною увагою і любов’ю до машин і автоспорту. Важлива деталь – директору формульної команди Mercedes Нікі Лауда (одному з учасників всієї цієї історії) фільм теж сподобався.
- Такер: Людина і його мрія (1988)
Цей чудовий фільм теж присвячений автомобілям (точніше, автомобілю), але не вписується в описану на початку парадигму – тут навіть зачатків автоспорту немає.
Зате є азарт, дві коротенькі і веселі погоні, а головне, як би могла сказати Ніна Орлович, – «високі стосунки». Машина тут не грає роль інструменту головного героя – навпаки, головний герой є інструментом для машини. Все це – про фільм «Такер: Людина і його мрія», який присвячений історії створення знаменитого Tucker 48 – найпрогресивнішого автомобіля США післявоєнної епохи.
Незважаючи на деяку невідповідність реальної історії, кінокартина 1988 роки від Lucasfilm була схвалена клубом власників Tucker Sedan, і дозволяє сповна зрозуміти, через що довелося пройти Престону Такеру. Фільм був номінований на «Оскар» в трьох категоріях і завоював «Золотий Глобус».
- Сенна (2010)
Його не могло не бути в цьому списку – документальний фільм «Сенна» обов’язковий до перегляду тим, хто любить автомобілі, любить гонки, любить спостерігати за яскравими і талановитими особистостями.
Відмінне кіно про знаменитого гонщика показує різні аспекти життя «Чарівника», не тільки його суперництво з Аленом Простом, тому захоплює від початку і до самого кінця.
Стрічка була відзначена цілою низкою нагород і номінацій (приз глядацьких симпатій кінофестивалю «Санденс», премія «Супутник», премія BAFTA…), радує наявністю знаменитих спікерів і, нарешті, абсолютно безбожно грає на струнах душі, змушуючи переживати інцидент 1 травня 1994 роки ніби вперше. Напевно, саме таким і має бути по-справжньому велике кіно.
Підписуйтесь на канал Киев Автомобильный у Viber/Telegram, читайте нас у Facebook та Instagram, щоб першими дізнаватися про нові матеріали і ключові події дня.